Zasady Clean Code
Jedną z obowiązkowych książek dla każdego, kto planuje karierę programisty, jest „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” autorstwa Roberta C. Martina. To kompendium wiedzy na temat tworzenia kodu, który jest czytelny, zrozumiały i łatwy w utrzymaniu. Książka zawiera praktyczne wskazówki dotyczące nadawania nazw zmiennym, metodom i klasom, odpowiedniej liczby parametrów oraz optymalnej wielkości klas. Zamiast wymieniać wszystkie porady, zachęcam Cię do lektury. Przeczytaj i przekonaj się sam.
Korzystanie z wtyczek w IDE
Pomyśl o skonfigurowaniu odpowiednich wtyczek w Twoim IDE. Wtyczki, takie jak Checkstyle czy SonarLint, pomagają automatycznie wykrywać błędy, problemy ze stylem kodu oraz potencjalne zagrożenia. Dzięki nim łatwiej utrzymasz wysoką jakość kodu. Rozważ również skorzystanie z funkcji auto-formatowania dostępnych w popularnych środowiskach, takich jak IntelliJ IDEA czy Eclipse.
Pokrycie kodu testami
Dobry kod to przetestowany kod. Pisanie dobrych testów jednostkowych może być czasochłonne, ale w dłuższej perspektywie opłacalne. Pamiętaj, aby Twoje testy koncentrowały się na konkretnym wycinku kodu (najlepiej jednej metodzie). Rozważ pisanie testów permutacyjnych, aby sprawdzić różne możliwości zastosowania danego kodu (np. warunki brzegowe). Stosuj także mocki w miejscach, które nie mają wpływu na funkcjonalność, którą testujesz. Dbaj o wysoki poziom pokrycia kodu testami jednostkowymi i integracyjnymi.
Sprawdzenie podatności na kod
Bezpieczeństwo kodu jest kluczowe. Jeśli korzystasz z popularnych IDE, takich jak IntelliJ, powinno ono automatycznie sugerować Ci nieaktualne biblioteki w Twoim projekcie Mavenowym (lub w przypadku używania innego frameworka do zarządzania zależnościami). Ważne jest, aby pamiętać, że Twój kod powinien korzystać z aktualnych wersji bibliotek. Jeśli przez długi czas nie będziesz aktualizować zależności, z czasem stanie się to trudne do naprawienia. Wynika to z ciągłych zmian w technologii, dlatego warto regularnie aktualizować zależności, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Stosowanie Code Review
To ważna praktyka, która pozwala Tobie i Twoim kolegom z zespołu dzielić się wiedzą na temat pisania poprawnego kodu. Dodatkowo, jest to świetny sposób na wypracowanie wspólnych praktyk w zespole, które sprawią, że kod będzie nie tylko wysokiej jakości, ale także zrozumiały dla wszystkich jego autorów. Jedne z najpopularniejszych narzędzi do code review znajdziesz w aplikacjach do zarządzania kodem, takich jak GitHub czy GitLab.
Continuous integration
Po zmergowaniu Twojego feature brancha do brancha głównego, to jeszcze nie koniec pracy. Twój kod musi nie tylko kompilować się na Twoim komputerze, ale także działać poprawnie w środowisku docelowym. W tej kwestii pomoże Ci proces zwany Continuous Integration (CI). Powinien on umożliwić nie tylko zbudowanie projektu, ale także uruchomienie testów jednostkowych i integracyjnych. Ostatnim elementem prawidłowego CI powinno być wygenerowanie docelowego artefaktu, który powinien być dostępny w firmowym repozytorium artefaktów.
Końcowe rady
Programowanie w Javie to nie tylko pisanie poprawnego kodu, ale również dbanie o jego jakość, bezpieczeństwo i czytelność. Bądź otwarty na krytykę i ucz się na błędach. Pamiętaj, że dobry programista to taki, który cały czas się rozwija!